Вишивка Житом. Шедеври української вишивки
Серп. 15, 2020

Цю техніку вперше  я зустріла на виставці в муз.Івана Гончара "Шедеври української вишивки" 2016р. а потім в приватрій колекції Олени Желіховської і саме від неї почула назву "вишивка житом".  За 4 роки  відкритий майстер-клас на youtube каналі Prekrasa Studio  став самим популярним а назва поширеною серед вишивальниць. Так повернулась до життя забута техніка і закріпилась за нею назва. З назвами в народній вишивці колоритно, про них трішки згодом.

 

Хочу показати як виглядає вишивка житом на автентичній сорочці з Чернігівщини, саме вона мене тоді вразила на виставці в  муз.Гончара, м.Київ.

 

Вишивка Чернігівщини, жіноча сорочка, вишивка житом. Онлайн школа української вишивки Prekrasa Studio

 

Жодної зайвої деталі, вишукана  простота і майстерність. До всіх трьох  технік вишивки, які є на рукаві, ми відзняли майстер-класи. Щоб навчитись ними вишивати просто перейдіть по лінках: пряма лічильна гладь, скісний вивід або курячий брід і жито. Та за мить вишивайте з разом нами. А щоб власноруч покроїти таку  сорочку - ми зберегли відеозапис лекції пані Ірини Червінської Уставковий крій жіночої сорочки.  Доступ до матеріалів майстеркласів залишається назавжди в вашому  особистому розділі сайту Моя майстерня. Навчайтесь з будь-якого девайсу коли вам зручно і скільки необхідно. Створюйте репліку старовинної сорочки або прикрашайте традиційними візерунками сучасний одяг. Погодьтесь, ці візперунки поза часом і сьогодні виглядають стильно.

 

Вишивка Чернігівщини, жіноча сорочка, вишивка житом. Онлайн школа української вишивки Prekrasa Studio

 

І щоб повністю зберегти сорочку, до вашої уваги вишивка на подолі. Як бачите, вона перегукується з вишивкою на рукавах.

 

Вишивка Чернігівщини, жіноча сорочка, вишивка білим по білому. Онлайн школа української вишивки Prekrasa Studio

В Центральній та Лівобережній Україні вишивку рахунковою гладдю ще називають "лиштвою" а часом  і  на всю вишивку  кажуть "лиштва"  та  навіть  вишиту частину  подолу. А вишивку білим кольором  називали  "вишивка біллю".

 

На наступному фото, поділ вже іншої старовинної сорочки з Чернігівщини, як ще один варіант візерунку. Можливо, саме він вам буде більше до вподоби. 

 

Вишивка Чернігівщини, жіноча сорочка, вишивка білим по білому. Онлайн школа української вишивки Prekrasa Studio

Фото з фейсбук сторінки Старовинний етнічний одяг Лівобережної України

 

Ще один поділ  жіночої сорочки Чернігівщини до колекції, коли вишивка "житом" поєднується з вирізуванням та мережкою-ляхівкою.

Вирізування, вишивка житом, жіноча сорочка чернігівщини. Онлайн школа української вишивки Prekrasa Studio

Фото з фейсбук сторінки Margaritta Movchanyuk

 

 

Радію що  "жито"  полюбилось сучасним майстрам і все більше знаходить  місця  в ваших вишивках. Тішусь, коли бачу фото ваших  робіт. Таким чином я знаю, що техніка продовжує своє життя, моя робота була не даремна і рукотворна спадщина нашого народу буде збережена. Творіть нові шедеври української вишивки, сміливо поєднуйте з іншими техніками. Вишивайте житом в радість!

 

 

Коментарі
avatar
monochromatic thread work has its own beauty...especially, whitework