Текст та світлини з видання: Русское народное искусство на второй Всероссийской кустарной выставке в Петрограде в 1913 году. Петроград. 1914, опублікованого на фейсбук сторінці Державна наукова архітектурно-будівельна бібліотека імені В.Г. Заболотного. Щиро дякуємо, що відкриваєте для загалу такі скарби!
Село Клембівка в Ямпільському районі Вінницької області відоме як осередок вишивання й килимарства.
У 1870 р. в селі засновано фабрику художніх виробів «Жіноча праця» (1914–1923 рр. – артіль «Наша польза»).
«Чоловічі і жіночі сорочки, рушники, скатертини, серветки, портьєри вишивали шовком, золотими та срібними нитками; за радянських часів – на батисті, крепдешині, маркізеті, льоні, що зумовило перехід від великомасштабного до мініатюрного орнаменту із зображенням рослин, квітів, тварин і людей. Основні техніки – низь, качалкова гладь, касафер, лиштва, штапівка, верхоплут, мережки, вирізування; шви – шабак, зерновий вивід, солов’їні вічка» (цитата з видання: Енциклопедія Сучасної України. Т. 13. Київ. 2013. С. 281).
Вироби клембівських майстринь продавали в Києві, Варшаві й Парижі. Роботи експонували на численних виставках.
Власне, до фото робіт з Клембівки в виданні додається невеликий опис:
"Дуже характерні та цікаві селянські вишивки виготовляють в Ямпільському повіті Подільської губернії. Ямпільські майстрині сіл Клембівка та Яланець вишивають різнокольоровим папером (хто знає, як це? розкажіть нам в коментарях, будь ласка!), золотом, сріблом і шовками по особливій місцевого походження тканині, що схожа на крепон і називається "бамбак". Тканина м"яка і важка, зручна для вишивання, гарно переться. Вишивки різноманітні, оригінальнію. Особливо цікавий візерунок, що називається "мороз". Вишивальним промислом зайнято біля 3000 людей."
Тільки уявіть, 3000 людей! Яке місто сьогодні може похвалитися такою кількістю вишивальниць?
На сторінці альбому зібрано фото вишитих рушників і зразки вишивки сорочок.
Ось таке розкішне дерево росте на рушнику з тороками:
Тут теж дерево, але більш схематичне:
Дуже цікавий наступний рушник, от би побачити його в кольорі!
Тут уже така знайома техніка вишивки качалочки:
А на цьому рушнику ціле різноманіття жучків і метеликів! Схожий знаходиться в фондах музею Народного декоративного мистецтва в Києві.
Квітнуть іриси, мабуть:
На цьому рушнику можна побачити тризуби)
А ось зразки вишивки для сорочок:
Так цікаво досліджувати і дізнаватися щось нове в традиційній вишивці! А вам?
Навчитися вишивати різними видами гладі, якими виконано вишивку на наведених фото, можна на курсі "Рахункова гладь для початківців".